Historické okénko

Chalupy ve Zvonkovém údolí byly po válce zabaveny sudetským rodinám. Protože jsou umístěny na hranicích s Polskem, nebylo v době studené války jednoduché zde nějakou chalupu koupit. Ty proto chátraly a z 24 původních domů se dnešního dne dožily 3... Tu naši nakonec koupil Prof.MUDr. DrSc. Josef Pavrovský (5. 6. 1909 - 28. 6. 1974) s manželkou. Profesor Pavrovský byl přednostou 1. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze v letech 1959 - 1974. A v Praze se po něm dokonce jmenuje i jedna ulice.

Manželé Pavrovští neměli děti a tak vdova po profesorovi nakonec chalupu odkázala dětem svých kamarádů, od kterých jsme ji v roce 2005 koupili my..

Nám se podařilo zatím zjistit ještě, že chalupa byla postavena někdy kolem 1880 na základech původního stavení a původně patřila Langerům. Po nich ji vlastnili jejich zeť Franz Lauterbach a jeho potomci a nakonec se tam v roce 1928 přiženil Fridrich Teuner, který si vzal Lauterbachovic dceru Kláru. Ti žili v chalupě až do divokého roku 1945...

Až jednou, v důchodu, bude víc času, pokusíme se někde v archivech dopátrat více podrobností...

Zde je ještě odkaz na vyprávění pamětnice z Nové Vsi (Neudorf) Hildegarda Zemanová

video

 

Naše filozofie

Svět se mění, ale hodnoty přetrvávají...

Máme úctu k tradici, přírodě a lidem. Jsme si dobře vědomi toho, že naše Zvonkové údolí je jedinečná lokalita nedozírné hodnoty, kterou v žádném případě nechceme zahltit stovkami turistů. Proto termínů nebývá volných mnoho.

Naše chalupa se stala hned, jak jsme ji poprvé uviděli, naší srdeční záležitostí. Každého kousku chalupy se při opravě dotkla jen naše ruka. Používáme výhradně tradiční materiály, neničíme nic, co jde jen trochu zachránit, a do úprav vkládáme opravdu celé srdce. Děláme vše pro sebe a naše děti, rodinu a přátele. Je to náš hold předchozím generacím, které tu žily, a přírodě, která si vše, až jednou nebudeme, bude moci vzít zpět. 

Vědomí, že stejných dveří a stejného zábradlí se dotýkaly ruce už před několika staletími, že schody, po kterých chodíme, používalo několik generací, nás neustále fascinuje, ale i zavazuje...

Chalupa je z části vybavená původním starožitným nábytkem, který jsme  všechen zrestaurovali a vrátili mu zašlou krásu. Doplňený je pak věcmi novými tak, aby k sobě ladily. Nehrajeme si na skanzen. Naše chalupa je živý organismus, ve kterém SE ŽIJE. Fotografie našich dětí a předků na vás budou shlížet ze všech zdí :-) A je taková "normální"... taková jako u babičky... a proto KOUZELNÁ. Žádná komerce. Ale s tím souvisí i některé "povinnosti", které byste jinde třeba neměli. Tak např. si budete muset sami topit v sudu, když budete chtít využít naše "wellness". Gurmánské snídaně vám tady taky nikdo nenachystá. Ale můžete si za to upéct bábovku ve starožitné kameninové formě... Takže tak...

Snažíme se být co nejvíc odpovědní k přírodě a rádi bychom, aby byli zodpovědní i naši hosté. Tady je pár odpovědí na otázky, které s tím souvisí: 

Proč je koupací sud zpoplatněný zvlášť?

V letním období je koupací sud napuštěný neustále čistou vodou z potoka a udržuje se filtrací. Lze v něm v případě špatného počasí zatopit kamínky na dřevo a vodu si přihřát. V tomto období za sud žádné příplatky nepočítáme.

V chladných částech roku ale není tak jednoduché sud uvést do provozuschopného stavu. Potok bývá zamrzlý, hadicí ze studny se sud napouští skoro 2 dny. Vždycky s tím strávíme hodně, opravdu hodně času, většinou v mrazu nebo plískanicích, nehledě na to, že se, samozřejmě, v zimě při topení v sudu spotřebuje i řádově více dřeva. Zjistili jsme ale, že někteří hosté pak sud nepoužijí ani jednou, protože je to prostě neláká. Je proto zbytečné promítat do nákladů cenu za zprovoznění a otop sudu i těmto hostům. 

Takhle je to spravedlivé...

Proč musím nahlásit dobu příjezdu?

Pozn. nad čarou: Od sespání níže uvedeného elaborátu se situace výrazně změnila, všichni hosté jsou skvělí a v rámci možností dochvilní. Ale radši to ještě mazat nebudu, abych to nezakřikla :-) A.K.

Jak již z názvu vyplývá, nejedná se ani o hotel s non-stop recepcí ani o rodinný dům, kde by se trvale bydlelo. Když se včas předem domluvíme, a je to jen trochu možné, můžeme čas nástupu domluvit tak, jak vám to bude vyhovovat. Ale... Na chalupu to máme skoro hodinu jízdy autem tam a hodinu jízdy zase domů. Chápeme, že někdy není jednoduché naplánovat cestu na minutu přesně. Ale, když už jsme na chalupě nachystaní a někdo zavolá, že je sice na cestě, ale ještě se staví na oběd a na nějaký ten shopping, tak jsme "torchu" rozladění... Sami jste totiž valili na chalupu z práce, bez oběda, abychom stihli ještě chalupu vytopit. Takže jsme nakonec hladoví my i naše děti doma, protože jsme nepočítali, že se tak moc zdržíte...

Nebo další situace. Hosté si řekli, že chtějí přijet nejdřív v 15,00, pak kolem poledne to změnili na 17,00, ale to už jsme opět byli na chalupě a topili a nakonec v 16,00 přišla sms: "Omlouváme se, právě jsme vyrazili ze Zlína" Víte, jak dlouho to ze Zlína k nám na chalupu trvá??? A to pak musíme ještě jet hodinu cesty domů. Takže ztracený den kvůli úkonu předání chalupy, který pak na místě trvá asi 10 minut... 

Nevíme jaký vztah ke svému času máte vy, ale my si ho nesmírně považujeme. Máme ho málo. A plýtvat ho na čekání je nám líto. Zvlášť, když v této situaci nemůžeme nic jiného dělat. Jen čekat. Práci si rozdělat nemůžeme, to bychom nadělali nepořádek. Tak čekáme... V létě by se třeba dalo zajít na houby. Ale v listopadu, v zimě? Tak jen čekáme...

A už nás to nebaví. Bohužel, v poslední době jsou spíš výjimkou spolehliví hosté, kteří přijedou tak, jak jsme se domluvili. Samozřejmě, že chápeme, že se cestou na silnici může stát ledasco. Ale ti hosté, o kterých tady píšu, co měli zpoždění v řádech hodin, nepřijeli pozdě kvůli nějaké dopravní nehodě, ale protože se "s dětmi blbě balí", museli se  "stavit na obědě" nebo třeba si museli zaskočit "na nákup". Nic, co by se nedalo předem očekávat a počítat s tím.

My nemáme v ceně pronájmu chalupy naši mzdu za čekání. A nechceme jí tam započítávat právě s ohledem na ty naše skvělé a spolehlivé hosty. Nebylo by to vůči ním fér. Ale musíme si nastavit jasné mantinely, co ještě ano a co už ne. Takže jsme museli dát do ceníku čekání na hosty delší než hodinu. A čekáme jen 4 hodiny. Pak odjíždíme domů a rezervaci považujeme za zrušenou... Musíme myslet i na sebe a naše děti. A komu se to nelíbí, FAKT nemusí jezdit. 

Takže tak...

 

Proč musíme chalupu po sobě uklidit?

Je to pro většinu z vás spravedlivější a výhodnější. Nechcem, aby byla chalupa vypulírovaná po Vašem odjezdu jako po vánočním úklidu. Po každých hostech, samozřejmě, stejně uklízíme, povlékáme, stíráme,... Při kalkulaci na paušální úklid bychom ale vycházeli z maximální doby strávené úklidem při odjezdu hostů, po kterých by byla chalupa jako po výbuchu. Ale spousta z vás by před odjezdem stejně chalupu poklidila prostě proto, že by vám to nedalo.

Takhle je to spravedlivé.

A, pokud  vám to tak nevyhovuje, jedete se rekreovat stylem "po nás potopa", tak k nám, prosím, nejezděte. 

Takže tak...

Proč nemohu zaplatit za pobyt na místě?

Chalupu pronajímáme jen pár týdnů v roce a nemáme EET. Bez toho nemůžeme, samozřejmě, přijímat platby za služby v hotovosti (v hotovosti přijímáme pouze do úschovy vratnou kauci - ta je v jiném daňovém režimu).

Abychom předešli nedorozuměním, doplaťte, prosím, cenu za pronájem chalupy dle pokynů k nástupu (nejčastěji 1-2 týdny před nástupem). Pokud cenu nedoplatíte, budeme považovat Vaši objednávku za zrušenou a budeme postupovat podle stornovacích podmínek uvedených na těchto webovkách, které jste zaplacením zálohy přijali. To by bylo nepříjemné pro obě strany. Nemyslíte?

Takže tak.